• Malatya-4 °C
  • Ankara0 °C
  • İzmir7 °C
  • İstanbul7 °C
  • Elazığ-5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
51’İnci Geleneksel İskele Festivali  Devam Ediyor
03 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 09:37

51’İnci Geleneksel İskele Festivali Devam Ediyor

51’inci Geleneksel İskele Festivali devam ediyor.İskele Festivali kapsamında düzenlenen 11. Larnakalılar gecesi ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşayan Larnakalıları bir araya getirdi. İskele Belediyesi Açık Hava Kültür Merkezinde yer alan

51’inci Geleneksel İskele Festivali devam ediyor.İskele Festivali kapsamında düzenlenen 11. Larnakalılar gecesi ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşayan Larnakalıları bir araya getirdi.

İskele Belediyesi Açık Hava Kültür Merkezinde yer alan gecede Larnakalılar’a özgü nohutlu pilav ve Acuva tatlısı da dağıtıldı.

Gecede rahmetli Rezvan Kurşuniler de unutulmadı. Larnaka Türk Belediye Başkanları ve İskele Belediyesi’nin eski başkanlarının da anıldığı gecede İbrahim Kurşuniler, Mehmet Uluel ve Hasan Uluel de konser verdi. Gecenin sunuculuğunu ise yine Larnakalı olan Hüseyin Kral yaptı.

İskele Belediyesi ve Larnakalılar Derneği’nin organizasyonunda Larnaka Türk Kadınlar Birliği’nin de desteğiyle gerçekleşen etkinlikte konuşan Larnakalılar Derneği Başkanı Serdar Saydam, birlik ve beraberliği sağlamak için 2008 yılında kurdukları Larnakalılar Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgi vererek Larnaka eski milletvekili, Rahmetli Dr. Orhan Müderrisoğlu isminin, İskele Sağlık Ocağına verilmesi için bir girişim başlattıklarını söyledi.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da yıllar önce Larnaka’da panayır olarak başlayan ve İskele de festivale dönüşen İskele festivalini 51. Kez düzenlemenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade ederek Larnakalılar Gecesi’nin Larnakalılar açısından önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından 1958 – 69 yılları arasında Larnaka Türk Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Nizam, Dr Sadi Hilmi ve Faik Genç ile 1975- 2014 yılları arasında İskele Belediye Başkanlığı yapan Haluk Garan, Temel Zeki ve Halil İbrahim Orun’a anı plaketleri takdim edildi.

Nizam, Hilmi, Genç, Garan ve Zeki’nin anı plaketleri hayatta olmadıkları için ailelerine verildi. Halil İbrahim Orun ise geceye katılarak aldığı anı plaketinden ötürü herkese teşekkürlerini sundu.

Festivalde bu akşam Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne katılan ekiplerin yer alacağı Gala Gecesi yapılacak.

Bu haber toplam 135 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜLKE GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kıbrıs İnternet Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım & Tasarım : Doğru Ajans